Portál o technologiích a vývoji

KolibriOS – ruský kolibřík mezi operačními systémy

Autor: Jiří Čadek Datum: 7.10.2013 Počet shlédnutí: 5 192 312x

Pokud hledáme nějaký malý operační systém, například pro live bootovaní z flashky, často sáhneme po některé z minimalistických linuxových distribucí jakými jsou například DSLinux nebo Puppy Linux. Zejména z důvodu načítání pouze malého množství dat a tím úspoře operační paměti a celkově zrychlení běhu. Tento článek má za úkol představit alternativu linuxovým mini distribucím, představíme si velmi minimalistický operační systém KolibriOS, jehož instalační (či Live) medium má pouhých něco málo přes 5 MB, ale i přesto si zachovává poměrně použitelné a vzhledné grafické rozhraní.

KolibriOS pochází z Ruska, vznikl roku 2004 odštěpením od projektu MenuetOS a jeho hlavní vizí je poskytnout uživatelům minimalistický operační systém, kterému pro běh stačí 8 MB RAM, zabere minimum místa na disku a nabootuje během okamžiku avšak i přesto poskytne poměrně velkou množinu aplikací. Se seznamem dostupných aplikací se seznámíme v další části článku. Nejdříve se budeme věnovat charakteristice samotného OS.

Jádro i ovladače OS jsou napsané kompletně v assembleru (FASM), poskytuje podporu pro čtení i zápis do souborového systému FAT12/16/32 a přístup k datům (bez možnosti zápisu) v souborovém systému NTFS, ISO9660 a Ext2/3/4. Obsahuje ovladače pro nejznámější grafické, zvukové a síťové karty. Celý kód OS je šířen jako open source, převážně pod licencí GPLv2.

Ke stažení je LiveCD iso a image pro instalaci na disk. V obou případech v 4 jazykových mutacích.

Po nabootování, které trvá odhadem sekundu (a to dokonce i jako Live bez instalace) nás čeká již samotné grafické rozhraní, které si vzalo za vzor rozhraní z Windows / KDE.

uvodni_obrazovka
Nejprve si rozebereme jaké aplikace poskytuje KolibriOS v základu a na co je tedy možno jej využít. Zaměříme se pouze na nejpodstatnější aplikace.
Kolibri File Manager – jedná se o obdobu Total Commanderu pro Windows, popřípadě Gnome commanderu pro Linux / Gnome. Obsahuje pouze základní funkce, ale pro standardní práci s adresářovou strukturou je dostačující. Alternativním nástrojem je Eolite file manager, který nabízí podobné možnosti.  Pokud hledáte něco podobného DOSovému Volcov Commander či M602, příjde vám jistě vhod Kolibri FAR, který vychází z FAR manageru.

filemanager

OS dále nabízí i shell, podobně jak jsme na něj zvyklí z linuxu. Je zde dostupných 25 příkazů (about, alias, cd, clear, date, echo, exit, free, help, kill, ls, mkdir, more, ps, pwd, reboot, rm, rmdir, touch, ver), umožňuje spouštět konzolové aplikace a skripty.

shell

V KolibriOS můžete dokonce i kreslit, obsahuje rastrový grafický editor podobný Windowsovému „Paintu“, Animage. Tento nástroj umožňuje práci s obrázky v klasických rastrových formátech.

animage

Konečně se dostáváme k části pro vývoj, KolibriOS je kompletně napsaný v assembleru, obsahuje i nástroje pro vývoj. Je tedy možné aplikace pro KolibriOS vytvářet přímo v KolibriOS. Obsahuje mimo jiné tyto nástroje:

TinyPad – jednoduchý poznámkový blok, umožňující přímo spustit ASM kompilátor.

Kolibri Debugger – debugger pro ASM

flat assembler kompiler a HexEditor.

+ Sadu ukázkových zdrojových kódů.

vyvoj

A aby se neřeklo, obsahuje v základu i několik opravdu jednoduchých her 🙂

hry

Kromě vývoje umožňuje KolibriOS využití i k síťovým kratochvílím, obsahuje FTP deamona, IRC klient, FTP klient, Telnet či například webový prohlížeč, ten však zatím pouze v konzolové verzi.

web

Přehled dostupných aplikací je k nalezení zde: http://wiki.kolibrios.org/wiki/Applications

Grafický webový prohlížeč měl být vytvořen v rámci Google Summer of Code 2013, ale zařazení do projektu bylo odmítnuto Googlem. Naštěstí se kolem projektu KolibriOS drží poměrně živá komunita, která pro něj vyvíjí velkou spoustu doplňků. Například GameBoy emulátor či DosBox.

Screenshot-13.png

Pokud se chcete do komunity zapojit, není nic snazšího než začít svou aktivitu na diskusním fóru. Doporučujeme však, naučit se (oprášit znalosti) v Ruštině, budou se vám hodit.

 

Komentáře (4)

 • Viktor

  8.10.2013 000 15:00

  > Reagovat

  Nejvíc mě zaujala ta hra s kombajnem (Kosilka) 🙂

 • Jan Voráček

  22.10.2013 000 20:14

  > Reagovat

  Kolibri je tak lightweight, že běží docela svižně i v x86 emulátoru napsaném v JavaScriptu 🙂 http://copy.sh/v24/

 • Poslat komentář

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.